THODEX MAĞDURLARI İÇİN HUKUKİ YOLLAR

 

Thodex adını kullanan ve ticaret unvanı “Koineks Teknoloji Anonim Şirketi” olan şirket, 14.09.2017 tarihinde Türkiye’de kripto para alım satımına aracılık işlemleri çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır. Kripto para alım-satım işlemlerine aracılık eden dijital platform, 21.04.2021 tarihinde ise “www. thodex.com” adlı sitesinde 5 günlük kapama açıklaması yapılmıştır. Üyelerinin kullandığı şirket uygulamasına ve sitesine giriş yapamamaları, şirket sahibinin şahsi sosyal medya platformlarındaki hesaplarını silmesi akabinde şirket yetkilisinin yurt dışına kaçtığı iddiaları gündeme gelmiş ve resmi makamlarca da bu haber doğrulanarak şüpheli hakkında INTERPOL arama/yakalama kararı çıkarılmıştır. Bu durum Thodex borsasında işlem yapan vatandaşların büyük maddi kayıplara uğramasına ve mağduriyetine neden olmuştur. “Thodex” bünyesinde işlem yapan kişiler paralarını kaybederek mağduriyet yaşamaması için hukuki yollara başvurması zaruri hale gelmiştir. Zira şirkete isnad edilebilecek suçlar ise; TCK m. 158/f-h, TCK m. 155, TCK m. 244’dür.

Thodex isimli dijital platformda parası olan ve bu paraya ulaşamayan kişiler, alacağına kavuşmak için birden fazla hukuki yola başvurabilir. Bunlardan en önemlisi her ne kadar İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili re’sen soruşturma başlatmış olsa da hak kaybına uğramamak adına savcılık kanalıyla şikayetçi olmaktır. Thodex mağduru vatandaşlarımız savcılık yoluyla şirket yetkilileri hakkında şikayetçi olabileceği gibi, hukuk mahkemelerinde alacak davası açabilir ve aynı zamanda icra takibine girişebilirler.

Geçtiğimiz günlerde, Thodex şirketinin sahibi firari Faruk Fatih Özer'in ailesinin avukatı, kripto para borsası Thodex soruşturması kapsamında tespit edilen mağdurlardan 373'ünün zararlarının giderildiğini söyledi.

Soruşturmaya iliştin MASAK raporlarının dosyaya geldiğini belirten Thodex vekili, "Bu raporlar kapsamında da zararları gidermeye başladık. Biliyorsunuz ki kripto piyasası risk piyasasıdır ve risk piyasasında da bir hacklenme durumu söz konusu olduğunda sistemin kapatılması olağandır. Bu kapsamda müvekkil bunu yapmak durumunda kalmıştır. Dolayısıyla ortada dolandırıcılığın varlığını gerektirir bir durum bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı.

Mağdurların zararlarının giderilmesine devam edileceğini dile getiren Thodex vekili, "Paylaşacağımız mail adresine zararları olan, mağdur olduğunu beyan eden kişilerin kimlik bilgilerini ve zarar bedellerini bildirmelerini istiyoruz. Bu bilgilendirmeleri de avukatları vasıtasıyla yapmalarını tercih ederiz. Çünkü savcılık çok titiz bir soruşturma gerçekleştirdi. 1-2 hafta içerisinde bütün mağdurların zararını gidermek istiyoruz." diye konuştu.

Thodex vekili, zararları giderirken önceliğin yüksek meblağlı olanlara verileceğini belirterek, iddianame düzenlenene kadar öncelik sırasına göre zararların giderilmeye çalışılacağını kaydetti.
Mağduriyetinizi gidermek için yapacağınız iş ve işlemlerde başkaca hak kayıplarına uğramamak için tarafımızla ya da mutlaka bir avukat vasıtasıyla hakkınızı aramanızı önemle tavsiye ederiz.